Bilgisayar Temizliği

Bilgisayar temizliği cihazın sağlığı için çok önemli bir bakım kalemidir. Bilgisayarlarımızın içerisinde soğutma amaçlı üreticilerin yerleştirdiği soğutucu ve fan tertibatı sürekli çalıştığı için ortamdaki tozları da içeriye çekerler. Aşağıdaki videodaki gibi tozlar kütle haline gelebilir.

Bilgisayar temizliği fiyatı için cihazın birkaç fotoğrafını bize göndererek fiyat alabilirsiniz. Whatsapp 0533 704 45 43

Kasa temizliği fiyatı için bizi arayabilirsiniz. 0216 255 10 06

kasa temizliği
Bilgisayar kasası temizliği

Bilgisayar temizliği fiyatı neye göre belirliyoruz?

Dizüstü ve masaüstü bilgisayar olarak ikiye ayırıyoruz. İki tür için farklı fiyatlandırma yapıyoruz. Dizüstü bilgisayar kendi aralarında oyuncu ve klasik makine olarak ayrıca fiyatlandırılıyor. Masaüstü bilgisayarlarda ise büyük ekran kartlı ve sıvı soğutmalı kasaların fiyatları diğerlerinden bir miktar daha fazla emek istediği için fiyatı farklı oluyor. Whatsapp üzerinden irtibat kurarak cihazınızın temizlik fiyatını öğrenebilirsiniz.


Kütle haline gelen tozlar cihazın hava almasına engel olur, cihaz kendini soğutamaz. Bir süre sonra koruma amaçlı cihaz kendini kapatacaktır. Bu kapanmalar cihaza kalıcı hasarlar verebilir. Cihazın termal temizliği ve macun yenileme işlemi kullandığınız ortama göre 6 – 12 ay arasında mutlaka yapılmalıdır.


Termal temizlik işleminde neler yapıyoruz?

Cihazın içini ve dışını komple güçlü hava üfleyen kompresörlerle temizliyoruz. Tabii su ile yıkamak gibi temiz olmayacaktır, ama elektronik cihaza ancak bu şekilde temizlik yapabiliriz. Sıvı ile zarar vermek doğru olmaz. Önce kabaca ve sonrasında detaylı şekilde tozu alınan cihaza fan bakımı yapıyoruz.

Bazı fanlar yağlanabilir şekilde tasarlanmıştır. Eğer cihazın fanı bu tasarımda ise mutlaka uygun malzeme ile yağlama yapıyoruz. Fan değişimi gerekiyorsa sizi bu konuda bilgilendirip onay istiyoruz.

Fanlar için gerekli işlemler yapıldıktan sonra cihazın termal macunları ve termal pedlerini yeniliyoruz. Bu malzemeler , soğutucu elamanlar ile soğutulacak elektronik parçanın arasındaki ısı alışverişini güçlendirir. Soğutmanın daha sağlıklı olmasını sağlar.

Teknolojinin her geçe gün gelişmesinin bir sonucu olan bilgisayarlar, günümüzde günlük kullanımın yanı sıra birçok alanda kullanılmaktadır. Teknoloji ürünü olsa da bilgisayarlar kusursuz ya da arızasız ömrünü tamamlamayacaktır. Ancak bu tarz durumların önüne geçmek için belirli işlemler yapabilir ve bilgisayarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Bu işlemlerin başında bilgisayar temizliği gelmektedir. Temizlenmeyen ya da bakımları yapılmayan bir bilgisayar zaman içerisinde ufak çaplı sorunlar çıkartacaktır. Ancak ilerleyen dönemlerde bu arızalara daha da büyüyecektir. Sizlere bu yazımızda bilgisayar temizliğinin önemini ve servisimizde nasıl bir işlem yaptığımızı anlatacağız.

bilgisayar temizliği
Bilgisayarınız için olağan ısı değerlerinin üzerine çıkmadan termal bakım yaptırmalısınız.

Bilgisayarlar zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak arıza gösterebilir. Bu arızalar parçalardan kaynaklanmadığı durumlarda genel olarak, fan sisteminden kaynaklanmaktadır. Fan temizliği olmaması halinde fan çalışma sistemi nedeniyle tozlanabilir ve bu da bilgisayarınızda performans düşüşüne neden olabilir. Bunun önüne geçmek için bilgisayar temizliği yaptırmanız gerekmektedir. Ancak bu işlemi kendiniz değil bu alanda profesyonel olan kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Bilgisayar Bakımı

Bilgisayarlar zaman içerisinde yalnızca kirlenmeden dolayı arıza göstermez ya da performans düşüklüğü yaşamazlar. Bilgisayarınızın ısınması, kendi kendine kapanması gibi durumlar da donanımsal olarak bakım gerektiği anlamına gelmektedir. Laptop bakımı genel olarak ekran, klavye, RAM ve fan sistemini içerir. Aynı zamanda termal macun değişimi de yapılması gerekmektedir. Özellikle laptoplar evin her alanında kullanılabildiği için havalandırma alanlarında toz, kıl gibi istenmeyen ürünleri çekmektedir. Bilgisayar temizliği ve bakımı yapılmaması halinde bu tozlanma bilgisayarı yavaşlayacaktır. Fan temizliği yapılmadığı takdir de fan sistemi doğru çalışmayacak ve soğutma işlemi yapılamayacaktır. Bu durum elektronik devrelere zarar verebilir ve daha büyük sorunlara neden olabilir.

Bilgisayar temizlik ve bakımı için bizimle görüşebilirsiniz.

Termal Macun Yenilemesi

Termal macun diğer bir adı ile işlemci macunu ya da ısı macunu olarak da bilinmektedir. Termal macunlar elektronik alanlarda kullanacağı için özel maddelerden imal edilmektedir. Bu macunun asli görevi işlemci üzerindeki sıcaklığı dağıtmak ve düşürmektir. Bu sayede işlemci ve ekran kartı soğuk kalarak devrelerinde herhangi bir arıza oluşmayacaktır. Termal macun zaman içerisinde kurur ve işlevselliğini yitirir. Bu durumda da bilgisayar temizliği yapılmaz ise ısı düşürme özelliği ortadan kalkarak, işlemci ısınmasına neden olur. Termal macun yenilemesi bu noktada yapılması gerekmektedir.

Koliva Bilgisayar olarak sizlere bu alanda kaliteli bir termal macun yenilemesi sunmaktayız. Bu macunun değişimi kolay bir işlem olmadığı gibi profesyonellik istemektedir. Termal macunlar sektör içerisinde birden fazla markaya ait olarak bulunmaktadır. İlk olarak periyodik bilgisayar temizliğinde markanıza ve modelinize uygun olan macunu bulmaktayız. Ardından macun değişimini bilgisayarlarınızın donanım sistemlerine göre yapmaktayız. Kurumuş macunu işlemcinizin üzerinden tümüyle kazıma işlemi tam olarak yapılmamaktadır. Tam olarak kazıma işleminde işlemcinin zarar görebilme olasılığı oldukça büyüktür. Bu nedenle tam profesyonellik ile bilgisayar temizliği, bakımı ve termal macun yenilemesi işlemini sizlere istediğiniz zaman gerekli işlemlerle birlikte sunmaktayız.

İkinci el laptop satmak istiyorsanız Bilgisayar satma hakkındaki makalemiz için tıklayınız.