Bilgisayarınızı hızlandırma

Bilgisayar hızlandırma için yapabileceğimiz bazı işlemler aşağıdaki şekildedir.

Termal temizlik

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarımızı soğutmak için üreticinin yerleştirdiği soğutucu fanlar dışarıdan soğuk hava ile birlikte tozları da cihaz içine çeker. Zamanla bu tozlar birikerek soğutucu ızgaraları ve fanları zorlayacak bir kütle haline gelirler. Hava deliklerini tıkayan toz fanların dışarıdan hava alamamasına sebep olur ve yeterli soğuma sağlanamaz. Soğutamadığınız bilgisayar sürekli ısınır ve hatta kapanmalara sebep olabilir. Bu zamansız kapanmalar cihazınıza kalıcı zararlar verebilir. Yani bilgisayarınızın ısınması size hiç masum gelmemeli ve çalışma ortamınıza göre 6 Ay ile 1 Yıl arasında mutlaka termal temizlik yaptırmalısınız.
Termal temizlik hizmetimiz; fan ve soğutucuların temizlenmesi, fan bakımı ve gerekirse değişimi , termal macunların yenilenmesi, termal pedlerin yenilenmesi gibi önemli aşamalardan oluşur.
Fan temizliği – termal bakım fiyatlarımız cihaza göre değişmektedir. Cihazınızın ile ilgili birkaç fotoğraf göndererek fiyat alabilirsiniz.

0533 704 45 43   Hemen whatsapp üzerinden cihazın fotoğraflarını gönderip bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

bilgisayar hızlandırma

Tozlar birikerek soğutucu ızgaraları ve fanları zorlayacak bir kütle haline gelirler.

SSD Disk montajı

Bilgisayarımızın harddiski bazen bilinçsiz kapatmalardan , bazen elektrik kesintilerinden bazen de uzun süreli kullanımdan dolayı yorulabilir ve eskisinden yavaş çalışabilir. Diski yorgun ve yavaş olan bilgisayar yavaş çalışır. Bilgisayarınızın eski nesil Harddiskini yeni nesil SSD disklerle değiştirerek daha iyi performans alabilirsiniz. SSD diskler mekanik parçalardan değilde çiplerden oluştuğu için çok daha iyi performansla çalışmaktadırlar. Hızlandırma için ssd disk önemli seçeneklerden biridir.

SSD ile bilgisayarınızın hızını 10 Kata kadar arttırabiliriz.

SSD disk montajı.

Ram takviyesi

Bilgisayarımızın oyunlarda ve multimedya kullanımında en çok ihtiyaç duyduğu parçalardan birisi ramdir. Ram takviyesi en önemli bilgisayar hızlandırma işlemlerinden biridir. Bilgisayarınıza ram takarken ramin nesli ddr2 , ddr3, ddr4 vb çok önemli bir unsurdur. Hiç birisi farklı bir ram slotuna uymayacaktır. Doğru nesil rami kullanmak gerekir. Hemen arkasından ram seçimi için önemli olan bir noktada ramin hızıdır. MHZ ile belirtilen ram hızı eski ramin hızı ile aynı olmalıdır. Bazı durumlarda farklı hızlardaki ramlar bir arada çalışabilir ama yinede doğrusu aynı MHZ deki ramlari birlikte kullanmaktır. Doğru ram seçimi için bilgisayarınızla birlikte teknik servisimize gelerek bizden destek alabilirsiniz.

İşlemci değiştirme

İşlemci bilgisayarın hızını belirleyen en önemli parçadır. Düşük bir işlemcinin yanına çok pahalı ve güçlü bir ekran kartı ve bolca ram koymanın hiçbir anlamı yoktur. İşlemci kötü olursa hiçbir parçadan tam anlamıyla verim alınamaz.
İşlemci değişimi hassas bir iştir. Hali hazırdaki soğutma tertibatımız yeterli olur mu?Anakartımız almak istediğimiz işlemciyi destekleyecek mi ? Bu soruların cevabına hakim değilseniz işlemcinizi tek başınıza değiştirmeniz kesinlikle büyük risktir. İşlemci değiştirirken anakartınıza zarar verme olasılığınızı da göz önünde bulundurursak işlemci değişimi için bizden profesyonel destek almanız en doğrusu olacaktır.


Anakartınız vasat bir anakart ise en iyi işlemciyi de taksanız bir işe yaramayacaktır. İşlemcinizin baraj olduğunu ve anakartınızın barajdan su çektiğiniz bir boru olduğunu düşünün. Baraj ( işlemci ) ne kadar büyük olursa olsun akacak olan su kullandığınız boru ( anakart ) kadar olacaktır.

Koliva Bilgisayar Fatih

Ekran kartı takviyesi

Ekran kartı oyunlarımızın vazgeçilmez donanımı olarak bilinse de çoğu zaman film ve diğer multimedya kullanımda ihtiyaç olan bir parçadır. Ekran kartı bilgisayar hızlandırma için ve oyunlarda performans almak için değiştirmemiz / yükseltmemiz gereken önemli parçalardan biridir. Fakat ekran kartı olmayan bilgisayarlara ekran kartı takarken dikkat etmemiz gereken bir çok unsur var. Bazı işlemcilerde bulunan gömülü ekran kartı bir çok ucuz ekran kartından daha iyi performans verdiği için “alacaksak iyi bir ekran kartı olsun” efsanesinin ne kadar doğru olduğunu bize hatırlatır. Bazı ucuz ekran kartları işlemcinin bize sunduğunun altında bir performans sunacağından paranızı sokağa atmanın bir anlamı yoktur.
İyi ekran kartı daha çok enerji ister. Dolayısıyla ekran kartı değişiminde doğru güç kaynağını seçmezseniz ileride ekran kartınıza , güç kaynağınıza veya diğer bileşenlerinize kalıcı zararlar verebilirsiniz.
Doğru ekran kartı ve doğru güç kaynağı seçimi için bizden destek alabilirsiniz.

0533 704 45 43   Hemen whatsapp üzerinden cihazın fotoğraflarını gönderip bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.